Önkéntesség
Szervezetünk nyitott önkéntesek fogadására, több programunk megvalósításában élünk ezzel a lehetőséggel és teret adunk belelátni a munkánkba ilyen módon is.
Mi az önkéntesség?
Az önkéntesség egy törvény által szabályozott foglalkoztatási forma, amely nem munkaviszony ugyan, de azt feltételezi, hogy az önkéntes a szervezet mindennapi munkájába kapcsolódik be és segít az egyes programok megvalósításában. Nem lehet bárhol önkéntes munkát végezni, hanem csak olyan szervezetnél, amely valamilyen közhasznú szolgáltatást nyújt. Önkéntes munka végezhető még a közszféra szolgálatában is - például hivatalokban. A TANDEM egy közhasznú szolgáltatásokat nyújtó szervezet főként az oktatás területén. Az önkéntes munka, a nevéből fakadóan szabad elhatározásból és anyagi juttatás igénye nélkül folyik.
Mire jó?
Az önkéntes munka előnyét abban látjuk, hogy szakmai és/vagy munkatapasztalatot lehet ezen keresztül szerezni, amely aztán feltüntethető az életrajzban és előnyt tud jelenteni álláskereséskor. Az önkéntes munkán keresztül középiskolások és egyetemisták is szerezhetnek hasznos munkatapasztalatot, amire egyébként nem lenne módjuk. Mindezek fölött áll azonban az, hogy az önkéntesen, mindenféle ellenszolgáltatás nélkül végzett munka, amivel embertársainkat szolgáljuk nemesít. Egyszerűen fogalmazva: jót tenni jó. Éppen ezért az önkéntes munkát, szolgálatot őszintén ajánljuk felnőtteknek is, hogy szabadidejükből szánjanak mások segítésére, támogatására úgy, hogy önkéntesen feladatokat vállalnak valamilyen civil szervezetnél. Fontos tudni, hogy azok a munkaviszonyban dolgozó személyek, akik egy évben legalább 40 órában végeztek önkéntes munkát az adójuk nem 2, hanem 3%-át ajánlhatják fel tavasszal.
Szívesen fogadunk továbbra is önkénteseket a TANDEM programjainak és szolgáltatásainak megvalósításához, vagy közvetítünk érdeklődőket partnereinkhez. További információt és részleteket személyesen egyeztetünk. A Kapcsolat menüben találhatóak elérhetőségeink.
Eddigi tapasztalatok - Gyakornoki programjaink
2015-ben indítottuk útjára eddigi legjelentősebb önkéteseket felkaroló tevékenységünket, EVS programunkat, amelynek lényege, hogy fiatal felnőtteknek, egyetemistáknak nyújtunk munkatapasztalati és szakmai fejlődési lehetőséget, mindezt egy Erasmus+ pályázat keretén belül 6-11 hónapon keresztül. Így érkezett csapatunkba meg 2015 őszén Aradi Judit és Veress Tamás, akik fél évet töltöttek a TANDEM-ben önkétesként. Idén pedig újabb önkéntesek fogadásával folytattuk EVS programunkat, hiszen 2016. márciusában megérkezett hozzánk Burján Krisztina és Domány Csilla, hogy tudásukkal, kíváncsiságukkal és új látásmódukkal gazdagítsák a csapatot.
Ezen kívül aktívan bekapcsolódunk a Diákhálózat SzakGyak névre hallgató tanügyi programjába, amelynek keretén belül lehetőséget adunk egyetemista hallgatók számára, hogy az egyetem padjaiban megtanultakat a gyakorlatban is kipróbálhassák. Így érkezett hozzánk és vett részt több 2015-ös programunk megvalósításában Kacz Mária és Bognár Ádám.
2013-ban egy gyakornoki programba kapcsolódtunk be, amelyet az AIESEC szervezett és az NGO Development Iniciative nevet viselte. Ennek a programnak a keretén belül volt nálunk hat hétig Simó Zsuzsi, a Szegedi Tudományegyetem hallgatója, mint önkéntes gyakornok. Hogy miért vágott bele Zsuzsi az önkéntességbe?
Régóta vonz az önkéntesség gondolata, fiatal vagyok, keresem még az utam, egy olyan elfoglaltságot, amivel azt érezhetem, hogy hasznos tagja vagyok a társadalomnak, hogy tettem az emberiség jövőjéért, amivel megváltoztathatom a negatív gondolatokat, amivel kinyithatom az emberek szemét az egyszerű dolgok szépségére. Ember-központúsággommal és kapcsolatteremtő készségemmel és a nagyvilági felfogásommal hasznos, lelkes tagja szeretnék lenni a szervezetnek."
