Virtuális Intim Zóna - Internetbiztonsági nap

A Virtuális Intim Zóna "minifesztivál" célja, hogy fejlessze a diákok kritikus gondolkodását, valamint hogy felelősségteljesen és biztonságosan mozogjanak az online térben.

A biztonságos internethasználat fogalmát sokféleképpen értelmezhetjük. Az egyik értelmezés az adataink védelmére vonatkozik. Tehát hogy hogyan védhetjük meg a személyes tartalmainkat, jelszavainkat, adatainkat. A másik pedig, hogy gyermekeink, diákjaink, ill. saját testi-lelki épségünket megóvjuk. Mi ezekkel a témákkal a program keretén belül komplexen szeretnénk foglakozni. Hisszük, hogy a kritikus gondolkodás és a felelősségteljes hozzáállás összeköti ezt a szerteágazó témát.

A nap programja a következő témák mentén épül fel: önismeret, digitális lábnyom, közösségi médiák tudatos használata, álhírek, tájékozódás az interneten, internetes bántalmazás megelőzése.

Hogyan néz ki mindez a gyarkolatban?

A délelőtt a kiscsoportos önismereti munkával kezdődik. A délután folyamán pedig 9 tematikus stand várja a diákokat, ahol szabadon vehetnek részt, az érdeklődésüknek megfelelően.

Az Élő Könyvtárban élő példákon keresztül kaphatnak választ azokra a kérdésekre, hogy milyenek lehetnek egy influencer mindennapjai? Milyen érzés, amikor feltörik az összes létező fiókodat és a szemed láttára lopják el az adataidat? Vajon mekkora erőfeszítés kell ahhoz, hogy negyvenezer követőd legyen az Instagramon?

A Rajta vagyok! standon a dunaszerdahelyi Fókusz diákszínpad jóvoltából egy vitaszínházi előadáson vehetnek részt a tanulók, amely a mobilfüggőség témáját dolgozza fel kreatívan, művészien és olykor húsbavágóan. A színészek középiskolás diákok, akik a saját élményeikből építették fel az előadást. A jelenetek után beszélgetés, sőt vita vár, amelyben a tanulók is elmondhatják a saját véleményüket, és meghallgathatják mások meglátásait is.

A ?Segíthetek! nevű stand a cyberbullying megelőzését célozza meg. Azok a diákok fordulhatnak ide, akik maguk is elszenvedői, vagy tanui voltak az internetes bántalmazásnak.

A HOAX standon az álhírek témájával fogalkozunk, ahol a Tandemgram felületén tesztelhetikk a tudásukat az arra kíváncsiak: valós posztok, álhírek és internetes átverések között kell eligazodniuk.

A MobilszerVIZ standon bárki biztonságosabbá teheti a telefonját percek alatt.

Az AI-standot mindenképpen érdemes felkeresni, amennyiben kíváncsiak vagytok arra, hogy hogyan ír dalszöveget és zenét egy mesterséges intelligencia? Milyen lenne, ha az iskolai prezentációk villámgyorsan, profi módon készülnének el? Illetve, ha gondoltál már rá, hogy a mesterséges intelligencia mi mindenben könnyítheti meg az életünket?

A Cybersecurity Társasjáték egy kooperatív társasjáték, amelyben 4-8 fős csapatként közös erővel védhetik meg a diákok az adataikat az online tér veszélyeitől!

A Kreatív standon elkészíthetik papír formájában is a digitális lábnyomukat, elmerenghetnek azon, hogy a valós kapcsolataik mit jelentenek,vagy hogy milyen ereje van egy ölelésnek száz lájkhoz viszonyítva!

A Digitális Detox szobábában nyugalom és feltöltődés vár mindenkire. Itt lekapcsolódhatnak az online térről, és ránézhetnek arra is, hogy hogyan tudunak tudatosan jelen lenni.

Mellékletek
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Mivel lesz gazdagabb a részvétel után?
  • Megtanulhatod, hogyan védd meg magad az online veszélyektől.
  • Tudatosabban használhatod a közösségi médiát, felismerve a rejtett kockázatokat.
  • Magabiztosabbá válhatsz az online térben, és könnyebben kezelheted a digitális kihívásokat.
  • Jobb döntéseket hozhatsz arról, mit osztasz meg és mit érdemes elkerülni.
  • Felismerheted a manipulációt és az online bántalmazást, és tudni fogod, hogyan lépj fel ellene.
  • Segíthetsz másoknak is biztonságosabban mozogni az interneten.
  • Hozzájárulhatsz egy tudatosabb és tiszteletteljesebb online közösséghez.
Kinek ajánljuk?
  • Minden diáknak, aki tudatos szeretne lenni az internethasználatban.
  • Intézményvezetőknek, pedagógusoknak, akik szeretnék, hogy az iskolájukban legyen egy komplex tematikus nap, ahol az internetbiztonsághoz kapcsolódó témákkal dolgoznak, és élményalapú, gyakorlati tudást kapnak a diákok.

Megvalósult programok