Az élet játék - módszertani továbbképzés pedagógusoknak
Az Élet-játék egy olyan képzés, mely az osztályfőnökök eszköztárát hivatott bővíteni olyan nem-formális, játékos eszközökkel és módszerekkel, melyek segítenek az osztályfőnököknek interaktívan közelíteni olyan témák felé, mint a pályaválasztás, szerelem, családtervezés, környezetvédelem, felelős állampolgárság, felnőtté válás. A képzés célja az is, hogy fejlessze az osztályfőnökök képességeit az osztállyal, mint közösséggel való munkában.
A képzés több formában érhető el: egy egész hétvégés képzés vagy egy hosszabb, a tanév során zajló, több alkalomból álló képzési folyamatként, de akár egy vagy fél napos kóstolónap formájában is. A képzés során a résztvevők a gyakorlatban tapasztalhatják meg a nem-formális pedagógia és a rogersi szemléleten alapuló támogató jelenlét hatásait, kipróbálhatják magukat a játékos helyzetgyakorlatokban, megoszthatják kollégáikkal tapasztalataikat és nehézségeiket, valamint alkalmuk van jó gyakorlatok elsajátítására is. Nem utolsó sorban pedig a TANDEM „Az Élet játék“ kiadványának egy példányával is gazdagodhatnak a képzés végeztével.
„Hálás vagyok a közösségi élményért. Hasznos lesz a könyv, tudom, hogy fogom tudni használni.“
„Másképp tekintek ez után az osztályomra.“
„Sok kredites tanfolyamot végig ültünk már, de ez nem volt unalmas.“
„Amit kaptunk, az nem egy befejezett valami, hanem tovább fog még dolgozni, nem csak szakmai, hanem önismereti szinten is.“
„A játékokat nagyon elviszem. Tetszett a tapasztalatcsere. Ha kapok osztályt nem fogok megijedni. Jó volt hallani egymás tapasztalatait.“
„Ezért jelentkeztem, mert új osztályt kaptam- sokat fog segíteni ez a könyv.“
„Örülök, hogy eljöttem - nevetni, játszani kell, mert az jó. „
„Tetszett, hogy élményszerű. Máshol kellemetlenül szokott érinteni, hogy ki kell vetkőznöm magamból, de ezeket a játékokat élveztem.“
„Az osztályommal nehéz időszakon vagyunk túl, úgy néz ki, hogy van remény. Most támogatást kaptam, hogy ezen az úton menjek tovább.“
„Elviseltem volna még egypár ilyen délelőttöt. Szeretem a játékokat. Így, hogy megbeszéltük az alkalmazási szempontokat, átláthatóbb lesz a könyv használata. „
„Nagyon tetszett a délelőtt., a játék öröme. Azt hiányolom, hogy fő tantárgyakat tanítok idén és nincs olyan órám, ahol játszani lehetne, nem csak didaktikus játékokat is. Jó volt látni, hogy a játék hatására hogy bezsong az ember.“
- Az osztályfőnök a képzés során olyan új módszerekhez jut, melyek segítségével elősegítheti az osztályközösség kialakulását és elmélyülését, mely a később felmerülő problémák során megkönnyítheti az osztályfőnök feladatát.
- A pályakezdő tanároknak és pedagógus hallgatóknak főként új gyakorlati ismeretek szerzését, valamint addigi friss ismereteik kibővítését jelenti.
- Segít az osztályfőnöknek, ha bizonytalannak érzi osztályfőnöki szerepét és szeretne megerősödni valamilyen készségében.
- Jelentős hatása van a képzésnek, ha közvetlenül az iskolai év előtt vagy a kezdetén valósul meg, mivel a résztvevőknek sikerül olyan erőt gyűjteniük az új iskolaévhez, amelyet tovább tudtak vinni saját szakmai és személyes közegükbe.
- Ha az osztályfőnök munkája során nehézségekbe ütközik az említett témakörök feldolgozása során.
- A résztvevők rálátást nyernek a csoportdinamika alapjaira.
- A hétvége játékos kerete aktív pihenést, feltöltődést biztosít az osztályfőnök számára, amelyre szakmai közegben ritkán van alkalmuk.
- Olyan osztályfőnököknek, akik konkrét személyiségfejlesztő és csapatépítő módszerekre kíváncsiak, amit szívesen használnának az osztályuk közösségé való formálása során
- Olya osztályfőnökök számára, akik munkájuk során nehézségekbe ütköznek az osztályközösségen belül és szívesen látnának rá a viták és konfliktusok okaira
- Olyan osztályfőnökök számára, akik a jól működő osztályközösségüket szívesen állítanák fejlődést hozó kihívások elé
- Olyan pályakezdő tanároknak, akik szívesen kapnának betekintést az osztályközösség alakulásának dinamikájába és szívesen válnának nemcsak megfigyelőivé, hanem értőivé és irányítóivá
- Olyan pedagógusok számára, akik fontosank tartják a diákok életre nevelését, készségeik fejlesztését, valamit saját példamutató szerepük megerősítését